Pożegnanie komandora

Karkonosze zimą
11 lutego 2017
Twierdze i pałace – wystawa
18 kwietnia 2017

4

W sobotę 18 lutego 2017 r w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbył się pogrzeb śp. Wiktora Węgrzyna, twórcy i komandora Motocyklowych Rajdów Katyńskich. Prochy komandora spoczęły w podziemnej krypcie w Panteonie Wielkich Polaków, obok zmarłego 7 lat temu księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, który wspólnie z Wiktorem organizował Rajd Katyński.

W uroczystości pogrzebowej wzięli udział motocykliści i sympatycy Rajdów Katyńskiech z Polski a także z Litwy, Ukrainy, Słowacji oraz rodzina zmarłego – w tym jego córka Iwona Węgrzyn Bocheńska.

Zmarłego żegnał m.in. biskup kamieniecko – podolski z Ukrainy Leon Dubrawski. Mszę koncelebrowaną, w której wzięło udział 14 księży odprawił bp. Michał Janocha. Wśród księży byli także ksiądz Dariusz Stańczyk polski kapłan z Tobolska w Rosji, który w ubiegłym roku pod nieobecnośc chorego Wiktora Węgrzyna – poprowadził XVI Rajd Katyński, posługę duszpasterską sprawowali także ojciec Marek Kiedowicz i ksiądz Stanisław Małkowski.

Na uroczystości pogrzebowej obecni byli poczty sztandarowe Stowarzyszenia Miedzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński i jego wiceprezes Katarzyna Wróblewska oraz Mieczysław Struś, któremu przypadł zaszczyt konwojowania i umieszczenia urny komendanta w krypcie świątyni.

Na pogrzeb przybyli także poczty sztandarowe warszawskiego oddziału Solidarności Walczącej, Liceum Ogólnokształcącego im. Leopolda Lisa-Kuli, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz Gimnazjum im. ks. Zdzisława Peszkowskiego w Bielsku Dużym. W ostatniej drodze komendanta uczestniczyli także harcerze z Litwy.

Obecni byli także: Ewa Błasik, wdowa po generale poległym w katastrofie smoleńskiej, Grzegorz Braun – reżyser i kandydat na prezydenta RP wspierany przez Wiktora Węgrzyna w wyborach 2015 roku, Kornel Morawiecki poseł na sejm i legenda opozycji z Solidarności Walczącej oraz jego syn – obecnie wicepremier RP Mateusz Morawiecki.

W dowód uznania odśpiewano hymn Polski „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Umarł król – niech żyje król – tak najtrafniej można ująć dekarację pani Iwony Węgrzyn Bocheńskiej. Zapewniła ona, że dzieło jej ojca będzie przez nią kontynuowane a nawet poszerzone. Wkrótce powołana zostanie fundacja Rajdu Katyńskiego, a wszyscy członkowie obecnego Stowarzyszenia znajdą się w radzie doradczej nowopowstałej fundacji. Zajmie się ona tak jak dotychczas organizcją rajdów motocyklowych ale także pomocą Polakom na Kresach, odnową cmentarzy polskich i działalnością edukacyjną, prowadząc „lekcje historii i patriotyzmu” wśród młodzieży.

Iwona Węgrzyn Bocheńska na stałe mieszka w Chicago, pracuje dla gubernatora zajmując się doradztwem biznesowym. I już po pierwszym kontakcie z motocyklistami widać, że zyskała ich poparcie i mir.

Jolanta Stopka

1 2

3 5

6 78 9

10    11

12   14

18   19

15   17

 

 

2 Komentarze

  1. Twardy pisze:

    Fotorelacja z uroczystości pogrzebowych Komandora Rajdu Katyńskiego-Wiktora Węgrzyna,od Uczestnika RK :

    https://dorotaiwojciech1.blogspot.co.uk/2017/02/uroczystosci-pogrzebowe-komandora.html

  2. Małgorzata pisze:

    Piękna relacja z pogrzebu Komandora Węgrzyna. Mogę dodać, że obecni byli także pani reżyser Agnieszka Piwar i Grażyna Orłowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *